W STRONĘ NATURY. Łącznie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w ciągu dziesięciu lat trwania konkursu Zielona Pracownia dofinansował aż 609 ekopracowni na kwotę przekraczającą 26 mln złotych! W tym roku, w jubileuszowej edycji tego projektu uhonorowanych zostało 70 placówek oświatowych. Wielki finał rozdania nagród połączony z koncertem, warsztatami, wystawami i ekologicznymi zajęciami na wolnym powietrzu ściągnął w ubiegły czwartek (13 czerwca) do Ogrodu Botanicznego w Mikołowie tłumy uczniów i ich wychowawców. Były spotkania z pszczelarzami, ogrodnikami, znawcami od przyrody oraz recyclingu. Wiele punków (także informacyjnych i organizacyjnych) obsługiwali młodzi mundurowi z Chorągwi Śląskiej ZHP. Pogoda i humory dopisały!
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 148 wniosków, łączna suma dofinansowania tegorocznych przedsięwzięć wyniosła prawie 3,5 mln zł. Maksymalną kwotę 48 tysięcy złotych zdobyło z naszego terenu I LO z Rudy Śląskiej oraz cztery szkoły z Zabrza: SP 35, SP 30, SP 28 i IV LO.
- Cieszy mnie, że jako Fundusz mamy możliwość wspierania edukacji ekologicznej poprzez udzielanie dofinansowań na wyposażenie miejsc, które nie tylko służą do nauki, ale i miłego spędzania czasu przez uczniów i nauczycieli. Bardzo serdecznie dziękuję wszystkim samorządowcom za wsparcie inicjatywy oraz zachęcanie szkół do udziału w konkursie, jak i za zabezpieczenie wkładu własnego na realizację tego ważnego zadania. Należy pamiętać, że konkurs Zielone Pracownie, to przede wszystkim inwestycje w przyszłość naszch dzieci – powiedział Mateusz Pindel, prezes WFOŚiGW w Katowicach. To on otworzył galę wręczenia nagród, gratulując nagrodzonym oraz doceniając pomysłowość i kreatywność pomysłodawców wszystkich wniosków złożonych w tegorocznej edycji.
Na samym początku w ludowych strojach zaprezentował się zespół Romanecka z Zespołu Szkół nr 6 w Sopotni Małej. Wystąpiła także grupa ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Łaziskach Górnych. W uroczystości uczestniczyła m.in. Iwona Gejdel-Targosz, zastępca prezesa funduszu, Michał Kopański - II wicewojewoda śląski i burmistrz Mikołowa Stanisław Piechula.
Ekopracownie to konkurs cieszący się największą popularnością ukierunkowany na doposażenie i rozwój placówek oświatowych w zakresie przyrody, biologii, geografii, chemii czy fizyki. Dzięki otrzymanym dofinansowaniom szkoły mają możliwość zakupu profesjonalnego sprzętu do nauki, który czasami jest bardzo drogi. Konkurs odbywa się niejako dwuetapowo. W pierwszym można otrzymać dotację na sam projekt pracowni, a w drugiej części już na samo jego urządzenie.
Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 24 z 20 czerwca 2024 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. |