MY I ŚRODOWISKO. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach nie ustaje w staraniach o poprawę stanu otaczającej nas przyrody, naturalnych ekosystemów oraz edukację ekologiczną młodego pokolenia. Przed tygodniem ruszyły kolejne dwie inicjatywy. 13 maja rozpoczął się nabór wniosków w ramach II edycji konkursu „Ekopracownia pod chmurką 2024”, który skierowany jest do organów prowadzących placówki oświatowe z terenu województwa śląskiego. Jego celem jest – jak wskazuje sama nazwa - utworzenie na terenie należącym do szkoły podstawowej lub średniej pracowni dedykowanej prowadzeniu zajęć dydaktycznych na świeżym powietrzu z przyrody, biologii, ekologii, geografii, geologii.
Dotacja będzie udzielana z uwzględnieniem efektów zadania i możliwości finansowych funduszu do wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych choć maksymalna kwota dotacji to 70 tys. zł. Wnioski w tym konkursie można składać jeszcze do 14 czerwca br. - do godz. 15.30. Składanych dokumentów nie należy zszywać, bindować, wkładać do koszulek, teczek ani segregatorów, za wyjątkiem nośników elektronicznych. Komplet podań można również złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).
Tymczasem 10 maja zorganizowano w stolicy województwa Dzień Otwarty Funduszy Europejskich, ze szczególnym uwzględnieniem tych wpływających na poprawę środowiska naturalnego. W wydarzeniu wziął udział osobiście Mateusz Pindel - prezes WFOŚiGW w Katowicach.
„Było pięknie, słonecznie i bardzo merytorycznie. Serdecznie dziękujemy za tak liczne odwiedziny naszego stoiska! 20 lat w Unii Europejskiej to czas podsumowań także dla WFOŚiGW w Katowicach. Przypominamy, że w poprzedniej perspektywie unijnej nasz Fundusz pełnił funkcję Instytucji Wdrażającej w ramach działania 1.7 Kompleksowa likwidacja niskiej emisji na terenie województwa Śląskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014 -2020. To aż 193 funkcjonujące umowy. Dotychczas wypłaciliśmy już prawie 550 mln zł, a to jeszcze nie koniec. Nasi doradcy z Projektu Doradztwa Energetycznego brali udział w projekcie „Ogólnopolski system wsparcia doradczego dla sektora publicznego, mieszkaniowego oraz przedsiębiorców w zakresie efektywności energetycznej oraz OZE" finansowanego ze środków POIiŚ. Ich działalność odbiła się szerokim echem w całym regionie. Łącznie przeszkolili prawie 20 tys. osób, w tym m.in. energetyków gminnych oraz ekodoradców. Udzielili ponad 6 tys. konsultacji i 44 tys. porad” – informuje WFOŚiGW w Katowicach.
Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 20 z 23 maja 2024 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. |