Kolejne zielone pracownie w Zabrzu i Rudzie Śląskiej Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 07 grudnia 2023 14:39

W STRONĘ NATURY. Dzięki znacznemu dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu i Gospodarki Wodnej w Katowicach w szkołach naszych dwóch miast otwierane są kolejne tzw. zielone pracownie. 23 listopada jedna z nich pod nazwą Ekokuźnia została oddana do użytku w Katolickiej Szkole Podstawowej w Zabrzu–Mikulczycach (ul. Tarnopolska 3), z kolei pracownia (Bio)logiczna – serce ekologii została otwarta w Szkole Podstawowej nr 22 w Rudzie Śląskiej (ul. Ratowników 15), a w rudzkiej SP 30 (ul. Chryzantem 10) otwarto pracownię Duch Lasu.

O zieloną pracownię zabrzański Katolik zabiegał już od sześciu lat i był to pomysł dotychczasowej, wieloletniej dyrektorki Danuty Mazur. Przed przejściem na emeryturę zdążyła jeszcze złożyć zwycięski projekt. Szkoła na gruntowne wyremontowanie i wyposażenie pracowni otrzymała z WFOŚiGW w Katowicach otrzymała 50 tys. zł, zaś kolejne 5 tys. zł dołożyła jako wkład własny Fundacja na Rzecz Szkół Katolickich, czyli właściciel tej niepublicznej placówki.

 

- Pracownia zajmująca niespełna 50 metrów kwadratowych znajduje się na pierwszym piętrze naszej placówki i jest przeznaczona dla uczniów klas IV-VIII. Dzięki wygraniu projektu, nie tylko gruntownie odnowiono i odmalowano salę oraz umeblowano ją, ale także zakupiliśmy sprzęt do nauk przyrodniczych: tablicę multimedialną, mikroskop, preparaty do niego, a nawet mini-laboratorium – podkreśla Bogusława Kamińska, obecna dyrektor Zespołu Szkół Katolickich w Zabrzu.

A jak wygląda sprawa w sąsiedniej Rudzie Śląskiej? W SP 22 za kwotę 60 tys. zł zakupiono do zielonej pracowni 43 różne pomoce dydaktyczne: modele, preparaty, plansze o tematyce przyrodniczej, biologicznej i ekologicznej, monitor interaktywny i laptop oraz wyposażono salę w stoły, krzesła i szafy. Wykonane zostały też prace remontowe, w tym: malowanie, ułożenie tematycznej fototapety na jednej ze ścian, przeprowadzono modernizację instalacji elektrycznej i wymianę oświetlenia oraz wykładziny podłogowej.

Z kolei zieloną pracownię Duch Lasu w SP 30 wyposażono w nowoczesny, interaktywny sprzęt edukacyjny, laboratoryjny i multimedialny. W czasie uroczystości otwarcia uczniowie zaprezentowali środki dydaktyczne zakupione w ramach projektu i wzięli udział w pokazie eksperymentów. Sala ukierunkowana jest na zapewnienie uczniom dostępu do wiedzy teoretycznej oraz możliwości wykorzystania jej praktyce.
Na tegoroczny konkurs Zielona Pracownia wpłynęło 155 zgłoszeń, z których wybranych zostało 100 projektów. To już dziewiąta edycja tej inicjatywy. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w szkołach województwa śląskiego powstało już 539 pracowni, których wykonanie kosztowało ponad 22 mln zł.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 49 z 7 grudnia 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA