O co chodzi z tą bawełnianą koszulką? Kolejna edycja "Natura(lnie) w Zabrzu" i współpraca podstawówki z Uniwersytetem Śląskim Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 07 grudnia 2023 14:32

W STRONĘ NATURY. Ponad setka uczniów – reprezentantów 28 zabrzańskich szkół podstawowych oraz średnich - wzięła udział w połowie listopada w inauguracji trzeciej już edycji ekologicznego projektu edukacyjnego Natura(lnie) w Zabrzu. Akademia połączona ze specjalnymi warsztatami odbyła się w SP 26 im. Rodła (ul. Ogórka 9) w Mikulczycach, a hasło przewodnie akcji to tym razem: Noszę się dobrze dla klimatu. Najważniejszym punktem tego dnia było jednak podpisanie umowy o współpracy z Uniwersytetem Śląskim, dzięki której SP nr 26 stała się pierwszą placówką w regionie z rozszerzoną edukacją klimatyczną. W imieniu uczelni dokument podpisał profesor Piotr Skubała, zaś mikulczycką podstawówkę reprezentowała dyrektor Sylwia Kot, będąca jednocześnie jedną z liderek Natura(lnie) w Zabrzu.

Inicjatorem przedsięwzięcia i grupą koordynującą działań pomiędzy szkołami w tym programie jest kobiecy team nauczycielski w składzie: Kot, Anna Foltyn-Simka, Anna Koenigshaus (obydwie IV LO) i Katarzyna Krulicka (SP 31). To one zaangażowały zabrzańskie szkoły podstawowe, ponadpodstawowe, a nawet kluby seniora, wiedzione głębokim przekonaniem, że współodpowiedzialność za środowisko nie zależy od wieku, ale od świadomości jednostki. Przed dwoma laty akcja zachęcała uczniów do sadzenia bogatej roślinności w otoczeniu szkół, będącej naturalnym i pięknym schronieniem dla owadów i ptaków. Z kolei w ubiegłym roku szkolnym na tapetę wzięto kwestie zdrowego i ekologicznego odżywiania, a więc ograniczanie przez młodzież spożycia m.in. chipsów, chrupek, słodyczy, ale też mięsa, na rzecz warzyw i owoców. Zbilansowana i dobrze zaplanowana dieta wpływa nie tylko na poprawę naszego zdrowia, ale także ochronę klimatu. Do produkcji wysoko przetworzonych produktów trzeba bowiem wiele energii...

Podczas inauguracji trzeciej edycji wspomniany prof. Skubała poprowadził wykład na temat Pokochajmy miejsce, w którym żyjemy, a powstrzymamy kryzys klimatyczno-środowiskowy, w którym zresztą młodzi słuchacze brali aktywny udział. Kolejnymi prelegentkami były uczennice IV LO - Zuzanna Thiemel oraz Julia Piechota, które mówiły o wyzysku w przemyśle odzieżowym. Po nich zaś wystąpiła Oliwia Janiczek z pomysłem na autorskie ubrania z tkanin z drugiego obiegu.

W drugiej części wydarzenia odbyły się warsztaty dla młodzieży i nauczycieli. W prowadzeniu zajęć nauczycieli wspierali edukatorzy z Nadleśnictwa Brynek: Patrycja Lasota oraz Paweł Adamczyk. Pod ich kierunkiem uczniowie pracowali nad tematami związanymi z wpływem mody na sytuację klimatyczną świata i zastanawiali się, w jaki sposób wybory konsumenckie rzutują na zmiany klimatyczne.

A skąd w ogóle pomysł tematu tegorocznej akcji ekologicznej? Wszak na pozór odzież jako taka wydaje nam się nie „kłócić” z przyrodą. – No właśnie wydaje się... Uczniowie też nie mieli pojęcia o uwarunkowaniach przemysłu odzieżowego i wykorzystywanych w nim technologii. A weźmy np. produkcję najzwyklejszych koszulek bawełnianych, które bywają tak tanie, że ludzie kupują je na zapas w większych ilościach, bo nie chce im się ich prać – mówi Sylwia Kot. - Tymczasem zasiane ziarenko bawełny trzeba obficie podlewać, co w przełożeniu na duże pola uprawne daje ogromne zużycie wody. Aby rośliny dały odpór szkodnikom, trzeba je też opryskiwać chemią, przenikającą do gleby. W końcu w zakładach produkcyjnych, dziewiarskich i krawieckich też się zużywa duże ilości wody, a nadto różnych barwników chemicznych. Nie można też pominąć faktu, że w biednych krajach dzieci są zmuszane do niemal niewolniczej pracy, byśmy potem takie koszulki mogli kupić za parę złotych.

Dlatego zabrzańskie dzieci i młodzież uczestnicząca w tegorocznym projekcie ekologicznym będą się uczyć dawania używanym ubraniom drugiego życia poprzez przekazywania go sobie nawzajem na wymianę lub szycie z nich nowych, niepowtarzalnych krojów i pomysłowych zestawień kolorystycznych. Warsztaty na ten temat odbędą się w Zespole Szkół nr 3 w Zabrzu (ul. 3 Maja 118), gdzie funkcjonuje najprawdziwsza pracownia krawiecka dla uczniów. W planach organizatorów projektu jest jeszcze aktywny udział w zabrzańskim Tygodniu Ziemi oraz gra terenowa w lesie.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 49 z 7 grudnia 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA