Seniorzy i uczniowie razem uczą się dbać o przyrodę, czyli las w Słoiku Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    piątek, 10 listopada 2023 10:30

Dzieci i seniorzy zasadzili w słoikach las. Akcja odbyła się w zabrzańskim Centrum Aktywności Senioralnej dzięki  programowi Kwiatek dla babci i dziadka Katolickiej Szkoły Podstawowej. W jego ramach odbyło się kilka imprez, a przed jego uczestnikami jeszcze tworzenie świątecznych stroików, a na zakończenie prezentacja spektaklu teatralnego  przygotowanego przez uczniów.Kwiatek…
ruszył w czerwcu w ramach całorocznego udziału szkoły w międzynarodowym projekcie Include Schools. Na samym początku uczniowie klas 1-3 spotkali się z Grażyną Żmijewską-Domżol, prezes ogrodów działkowych Nasza Palma oraz poszczególnymi działkowiczami-ogrodnikami i poznawali w praktyce zasady sadzenia kwiatów, hodowli warzyw i ziół. W warsztatach wzięli udział także przedstawiciele Centrum Aktywności Senioralnej. Potem podobne zajęcia odbyły się w szkole oraz podczas rodzinnego pikniku. Wśród seniorów przeprowadzono także ankietę, by zebrać informacje o relacjach dziadków z wnukami. Jak się okazało młodzi w większości lubią spotkania z seniorami i ci zaś chętnie dzielą się z młodymi wiedzą, choćby na temat ogrodniczych pasji. 


Do warsztatów doszło zaś pod sam koniec października, kiedy to młodzież szkoły katolickiej wybrała się do CAS na zielone lekcje. W sumie wzięło w nich udział prawie czterdzieści osób! W słoikach dzieci i seniorzy sadzili leśne i półdzikie rośliny, głównie skalniaki i rojniki. Korzystano ze specjalnie dobranej ściółki i podkładów ze żwirku czy piasku, a nie tylko żyznej ziemi. Szczególnym wzięciem cieszyła się zimozielona, o drobnych listkach roślina hebe. Słoikowy las w większości został ośrodku na Zandce, gdzie odbędzie się w zimie podsumowanie ekologicznego projektu. Kilka pojemników trafiło jednak do szkoły co pozwoli sprawdzić, które pokolenie jest lepszym ogrodnikiem!       

Podobne słoikowe ogródki można kupić już gotowe w sklepach ogrodniczych. Niektóre z roślin hoduje się w nich nawet przy zamkniętych wieczkach. Wszystkie wymagają jednak odpowiedniej gleby, bardzo precyzyjnej ilości i częstotliwości podlewania oraz specyficznych warunków nasłonecznienia i temperatury. W sklepach można też kupić zestawy „zrób to sam” z odpowiednio dobranymi roślinami i rodzajem gleby. Uprawa nie jest jednak łatwa, ale gdy przestrzegamy zasad daje przepiękne efekty i wiele satysfakcji.   


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 45 z 9 listopada 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA