W tym jest rzecz... W Zabrzu działa tzw. punkt ponownego użycia Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 26 października 2023 12:46

Na terenie punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (Zabrze-Zandka, ul. Cmentarnej 19F) działa też tzw. punkt ponownego użycia, w którym można zostawiać niepotrzebne, ale wciąż dobre i mogące posłużyć komuś innemu, przedmioty. Ta ekologiczna inicjatywa pozwala ograniczyć ilość śmieci, wszak daje drugie życie sprzętom. Wspomniany punkt powstał w ramach umowy zawartej pomiędzy gminą Zabrze a FCC Polska na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości położonych na terenie miasta. Choć takie miejsca funkcjonują już w wielu krajach, to w Polsce to wciąż nowość (podobne działają m.in. w Toruniu i Krakowie, a w Gliwicach jako punkt „drugie życie rzeczy”).

A co można oddać do takiego punktu? Przede wszystkim meble (stoliki, krzesła, fotele, szafy), zabawki (maskotki, gry planszowe i karciane, książeczki, instrumenty muzyczne), sprzęt sportowy (hulajnogi, deskorolki, rowery, rolki, narty, sanki, łyżwy, a także paletki, rakietki, ochraniacze, czepki pływackie), akcesoria dziecięce (wózki, jeździki), sprzęt kuchenny (garnki, miski, solniczki, cukierniczki, karafki, kieliszki, rękawice kuchenne, porcelana, fajans, naczynia żaroodporne, brytfanny, foremki), elementy wyposażenia domów (zegary, skarbonki, suszarki na pranie, deski do prasowania, torby, walizki, kosze, koszyki, ozdoby, lustra, doniczki, wycieraczki, parasole, obrazy, narzędzia, dywany, panele, kafelki, pojemniki do przechowywania, książki), ale i inne przedmioty, zakwalifikowane przez obsługę „pszoku”. Podstawowy warunek jest jednak oczywisty: sprzęt musi się nadawać do ponownego użycia. Nie można też, zgodnie z aktualnym prawem, przekazywać sprzętu elektrycznego i elektronicznego.


Punkt ponownego użycia jest w Zabrzu czynny od poniedziałku do piątku (godz. 8-20 i w sobotę (godz. 9-13). To jedna z inicjatyw, które mają zmniejszyć ilość odpadów, a co za tym idzie obniżać koszty ich zagospodarowywania. Bo jeśli coś jest wciąż dobre, to nie ma sensu tego wyrzucać!

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 43 z 26 października 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA