Mieszkańcy Grzybowic ruszyli z workami na ulice Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 28 września 2023 09:20

Finał Sprzątania świata w parku recyklingu FCC. Korzystając z pięknej pogody mieszkańcy dzielnicy Grzybowice ruszyli z porządkowaniem swej dzielnicy. Oprócz prywatnych porządków na i przy własnych posesjach, wzięli udział w Sprzątaniu Zabrza, która trwała od 18 do 23 września w ramach Sprzątania Świata 2023. Finał akcji połączony został z dniem otwartym Śląskiego Parku Recyklingu prowadzonym przez FCC przy ul. Cmentarnej 19f.

Sprzątamy Zabrze organizowane jest przez gminę, a jego partnerami są FCC Polska oraz WPO Alba. Śmieci zbierane z ulic, chodników, skwerów, parków czy zagajników w workach dostarczonych wcześniej przez Albę trafiły na końcu do Śląskiego Parku Recyklingu. Tam zorganizowano zwiedzanie zakładu i rozdano nagrody (upominkami, gadżety, ekologiczne wyroby) grupom, które zebrały najwięcej odpadów. - Nasza dzielnica jest w miarę czysta, bo żyjemy tu trochę jak w wiosce, w której wszyscy się znają  – mówi Anna Wolany, po odebraniu w imieniu grzybowickiego zespołu pakietu nagród. - To nie znaczy, że nie ma u nas bezpańskich śmieci. Czystości nigdy za wiele i dlatego wzięliśmy udział w akcji i zresztą uzbieraliśmy pełne worki. Transportowaliśmy je nawet specjalnym wózkiem, bo wagowo może nie, ale objętościowo plastikowych odpadów jednak było dość dużo.      Sprzątanie świata ma na celu kształtowanie wspólnej odpowiedzialności za czystość i porządek w najbliższej okolicy. Ponadto akcja zmierza do zwiększenia świadomości ekologicznej społeczności lokalnej, zarówno dorosłych, jak i dzieci w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami, właściwej ich segregacji. Stąd połączono ją w Zabrzu ze zwiedzaniem Śląskiego Parku Recyklingu FCC.
     - Takie dni otwarte organizujemy w Zabrzu cały rok, średnio co miesiąc lub dwa – mówi Irmina Cipcer-Konsek, rzecznik prasowy grupy FCC w Polsce. - Czasem przychodzi garstka osób, a czasem duże grupy, np. poprzednio były u nas osoby z klubu seniora. Starsi zabrzanie pytali o każdy szczegół utylizacji odpadów! Bywa też szkolna młodzież, całe klasy. Bo chodzi nam o prowadzenie ekologicznej „śmieciowej” edukacji w każdej grupie wiekowej. Dopiero tutaj naocznie wszyscy przekonują się, jaki złożony jest proces zagospodarowania odpadów. I dociera bezpośrednio do każdego z nas, że to my sami to produkujemy. Nie śmieciarki, nie zakład segregacji, tylko właśnie my! Warto zatem – myśląc ekologicznie – stosować segregację już w domu i mieszkaniu, ale także zastanowić się nad kupnem tej czy innej rzeczy. Czy jest mi potrzebna, jak się ją utylizuje, z czego jest wykonana i w co ją zapakowano? Te pytania musimy sobie zadawać na co dzień, nie tylko w czasie „Sprzątania Zabrza” i dni otwartych naszego zakładu.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 39 z 28 września 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 

 

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA