Pięć lat programu Czyste powietrze Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 28 września 2023 09:18

Mija pięć lat od uruchomienia programu Czyste powietrze, największej proekologicznej inicjatywy w naszej historii, która służy walce ze smogiem oraz poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych. Skorzystało z niego już blisko 700 tysięcy osób w całym kraju, co daje blisko 18 miliardów złotych eko-inwestycji. Tylko w województwie śląskim złożonych zostało 105 tysięcy wniosków o dotację na termomodernizację i wymianę kopciuchów, a poinformowano o tym na konferencji w Miedźnej (wieś w pobliżu Pszczyny), która dzięki programowi osiągnęła największą redukcję pyłu zawieszonego PM 2,5.


    Program Czyste powietrze, pod nadzorem ministerstwa klimatu i środowiska, realizowany jest od września 2018 roku przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  wraz z jego szesnastoma funduszami wojewódzkimi. Budżet programu na lata 2018-2029 to 103 mld zł, a wnioskodawcy mają do dyspozycji trzy poziomy dofinansowania, przy czym im niższe są dochody, tym wyższa dotacja. Najwięcej, bo aż 135 tys. zł dotacji obowiązuje przy miesięcznym dochodzie nie większym niż 1090 zł na osobę (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1526 zł (gospodarstwa jednoosobowe), oraz dla tych, którzy mają ustalone prawo do jednej z czterech form zasiłku. Dodatkowe pieniądze – maksymalnie 1,2 tys. zł – można uzyskać na wykonanie audytu energetycznego.
W Zabrzu punkt konsultacyjno-informacyjny programu jest czynny w Centrum Świadczeń Rodzinnych (ul. 3 Maja 16, pokój 116) w poniedziałki (godz. 9-17) i czwartki (godz. 8–14). Aby wypełnić wniosek o dotacje należy umówić się z osobą prowadzącą punkt pod numerem telefonu 32 370-68-96.


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 39 z 28 września 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA