Lasy Państwowe świętowały na pikniku rodzinnym w Zabrzu-Grzybowicach Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 14 września 2023 09:18

DREWNO. MATERIAŁ WSZECH CZASÓW   Lasy Państwowe świętując stulecie organizują m.in. pikniki rodzinne pod hasłem Drewno - surowiec wszech czasów. Jeden z nich odbył się w sobotę (9 września) w Zabrzu-Grzybowicach. Dopisała pogoda, przybyli goście nawet z dalszych okolic. Pracownicy nadleśnictw Lubliniec i Brynek przygotowali mnóstwo atrakcji: były darmowe dmuchańce i animacje dla dzieci, a także stoiska promocyjne marki Dobre z Lasu, na którym prowadzono degustację zdrowej, naturalnej żywności pochodzenia leśnego oraz edukacyjne Lasów Państwowych, na których leśnicy tłumaczyli zasady zrównoważonej gospodarki leśnej, opowiadali o codziennej pracy leśnika, ochronie przyrody, a także właściwości i zastosowania drewna.      To jeden z najstarszych i najważniejszych surowców narzędziowych, konstrukcyjnych i energetycznych w historii ludzkości. Przez wieki był używany do wznoszenia budynków, tworzenia mebli, artykułów codziennego użytku i wielu innych przedmiotów. Bez niego rozwój cywilizacji byłby niemożliwy! Na piknikach prezentowany jest produkcja drewna od „a” do „z” –wysiew, nasadzenia, ochrona drzewostanu i wreszcie wycinka i pozyskiwanie materiału. Proces to długi, ale wart przysłowiowej świeczki. Niezależnie bowiem od epoki drewno zawsze miało szerokie zastosowanie.
    Drewno ma wiele zalet zarówno dla producentów, jak i użytkowników. Jest bowiem łatwe w obróbce. Może być wycinane, cięte, szlifowane, wiercone, klejone i malowane, dając nieograniczone możliwości projektowania. To naturalny, odnawialny i przyjazny dla środowiska materiał. Jego wykorzystanie zmniejsza emitowanie dwutlenku węgla, a produkty z drewna są biodegradowalne i mogą być recyklingowane. Współczesna technologia przyczyniła się do dalszego rozwoju wykorzystania drewna. Jest teraz poddawane różnym procesom obróbki, takim jak suszenie, impregnacja termiczna lub chemiczne utwardzanie, aby polepszyć jego trwałość i odporność na czynniki atmosferyczne, owady i grzyby. Wraz z postępem technologicznym i świadomością ekologiczną drewno jest również coraz częściej stosowane jako surowiec odnawialny i niskoemisyjny w produkcji energii. Biomasa drzewna jest stosowana do wytwarzania ciepła, elektryczności i biopaliw, co przyczynia się do redukcji emisji szkodliwych substancji i walki ze zmianami klimatycznymi. Powstają też z niego nowe materiały, takie jak drewniano-polimerowe kompozyty, które łączą zalety drewna i tworzyw sztucznych.
    Jednym z najciekawszych aspektów drewna jest jego estetyka. Naturalna tekstura, kolor i wzory drewna nadają wnętrzom i przedmiotom niepowtarzalny urok. Drewniane meble, podłogi czy dodatki do domu tworzą ciepłą i przytulną atmosferę, przynosząc jednocześnie kawałek natury do naszych wnętrz.
     Gośćmi pikniku w Grzybowicach byli m.in. Jarosław Wieczorek (wojewoda śląski), Damian Sieber (dyrektor regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach), a także Józef Kubica (dyrektor generalny Lasów Państwowych), który  podziękował m.in. strażakom-ochotnikom Grzybowic i Mikulczyc  za codzienną pomoc i wspieranie leśników w ochronie przeciwpożarowej lasów (na słowach się nie skończyło: zabrzańskie jednostki otrzymały pamiątkowe statuetki oraz profesjonalne torby medyczne). A gwiazdą wieczoru był Damian Holecki, którego koncert na żywo dał uczestnikom wiele radości. Jego występ poprzedziła biesiada przygotowana przez Jacka i Jolantę Kierak z TVS, w trakcie której nie zabrakło wspólnego śpiewania, tańców i dobrej zabawy.
---------------------------------------------------------------
Lasy Państwowe odgrywają kluczową rolę w zachowaniu i ochronie naturalnych zasobów w Polsce. Rozwój tej instytucji od samego początku skupiał się na zrównoważonym zarządzaniu lasami, ochronie bioróżnorodności, monitorowaniu jakości gleby i wody oraz zapewnianiu mieszkańcom kraju korzyści wynikających z dostępu do wielu form rekreacji: spacerów, wędrówek, turystyki rowerowej czy zbieractwa (np. grzybów i jagód). Wszystkie te aspekty przynoszą korzyści ekonomiczne oraz poprawę jakości życia zwłaszcza mieszkańców terenów zurbanizowanych, a do takich zalicza się teren województwa śląskiego. W ciągu 100 lat Lasy Państwowe stały się jednym z najważniejszych podmiotów odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi między eksploatacją lasów (w tym właśnie pozyskiwanie drewna), a ich ochroną.Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 37 z 14 września 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA