Filmy i prelekcje, czyli ekologiczny cykl w kinie Roma Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 31 sierpnia 2023 08:29

ZWIERZĘTA NA EKRANIE. Czy dzikie zwierzęta wyginą? - oto jest pytanie, a zarazem tytuł pierwszego ze spotkań w kinie Roma (Zabrze, ul. Padlewskiego 4). Oprócz projekcji ekologicznych filmów zaplanowano prelekcje i rozmowy z  Piotrem Skubałą, ekologiem z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz Ryszardem Kulikiem,  psychologiem z Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot.


      Impreza rusza 5 września (godz. 17.30) emisją filmu Animal w reżyserii Cyril Dion. Bella Lack i Vipulan Puvaneswaran to nastolatkowie oddani ochronie zwierząt. Jane Goodall to natomiast znana na całym świecie 84-letnia badaczka życia szympansów. Razem zabierają widza w podroż po całym świecie, aby zrozumieć, dlaczego zwierzęta giną i co możemy zrobić, żeby odwrócić tę tendencję.
17 października o tej samej porze o fascynującym pozaludzkim świecie oprowadzi nas  Viktor Kosakovski, reżyser filmu Gunda przedstawiający codzienność zwierząt mieszkających na farmie: świni Gundy oraz jej towarzyszy: dwóch krów i jednonogiej kury. Na koniec (14 listopada) – film Ryś król Puszczy Laurenta Geslina. O życiu tego drapieżnika do niedawna wiedzieliśmy bardzo niewiele, dlatego uchodził za jednego z najbardziej tajemniczych gatunków europejskiej fauny i nigdy wcześniej nie udało się stworzyć pełnometrażowego obrazu o jego życiu w naturalnym środowisko. Tego karkołomnego zadania w swoim dokumencie podjął się czołowy fotograf dzikiej przyrody Laurent Geslin. Dziewięć lat cierpliwych obserwacji pozwoliło zbudować mu niezwykłą historię.


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 35 z 31 sierpnia 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA