Zatrzymaj deszczówkę i uzyskaj na to 6 tysięcy złotych dofinansowania Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 31 sierpnia 2023 08:19

DBAJMY O WODĘ! Ruszyła trzecia edycja Programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Moja Woda, który ma pomóc w łagodzeniu skutków suszy i przeciwdziałać podtopieniom budynków w Polsce. Właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać nawet 6 tysięcy złotych dotacji na budowę przydomowych instalacji zatrzymujących deszczówkę!     Wnioski można składać do czerwca 2024 roku lub do wyczerpania budżetu, który wynosi aż 230 milionów złotych. Pieniądze w założeniu mają pójść na instalacje służące do retencji wody opadowej (deszczówki), a więc są do wydania na zakup zbiorników czy komponentów, które są trwałą częścią systemu nawadniania lub do innego wykorzystywania wód opadowych (rury, pompy, zielone dachy, filtry, zraszacze, drenaże, oczka wodne itp.). Co ważne w grę wchodzi również pokrycie kosztów adaptacji (rozbudowy) już istniejących systemów. Szczegółowe informacje są dostępne na www.wfosigw.katowice.pl lub pod nr tel. 32 722-77-09.
    Podstawowym założeniem Mojej Wody jest zachowanie jak najwięcej wody opadowej do ponownego użycia w przydomowym ogródku (domu, gospodarstwie). Dodatkowo program ten ma cel edukacyjny. Każdy z nas może przyczynić się do zwiększenia poziomu retencji wody i tym samym przeciwdziałać skutkom suszy. To jedno z kluczowych wyzwań ekologicznych, które zapisano w rządowych strategiach i planach.
    NFOŚiGW realizuje go we współpracy z funduszami wojewódzkimi. - Zainteresowanie poprzednimi edycjami programu w województwie śląskim było ogromne.  Przyznaliśmy dotacje ponad 6 tysiącom beneficjentów i wypłaciliśmy blisko 19 milionów złotych – mówi Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
   Ogłoszona w 2020 roku pierwsza edycja programu  cieszyła się ogromną popularnością w całej Polsce, rok później było podobnie. Pierwszy budżet programu opiewał na 100 mln zł, a na drugą edycję skierowano już ponad 136 mln zł. Zrealizowane już inwestycje pozwalają na zgromadzenie i zagospodarowanie na terenie prywatnych nieruchomości około 2,5 mln metrów sześciennych wód opadowych (i roztopowych) rocznie. Trzeci nabór sprawi, że wartość ta orientacyjnie może wzrosnąć o kolejne 1,2 mln m3 deszczówki. Celem rządowego programu jest zbudowanie 67,6 tys. przydomowych instalacji retencyjnych i zagospodarowanie wody opadowej i roztopowej w ilości 3,38 mln m3 rocznie.


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 35 z 31 sierpnia 2023 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.


 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA