Jak iść z prądem dobrych praktyk Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 22 grudnia 2022 10:06

Eksperci mieli głos. Jak zużywać mniej energii elektrycznej, a więc zadbać o swój portfel i być bardziej ekologiczny, dowiedzieli się uczestnicy specjalnej debaty zorganizowanej w Miejskim Ośrodku Kultury Guido w Zabrzu. Z pracownikami placówek oświatowych spotkali się eksperci, w tym pracownicy naukowi Politechniki Śląskiej: dr inż. Tomasz Bury (kierownik pracowni techniki jądrowej w katedrze techniki cieplnej na wydziale inżynierii środowiska i energetyki), dr inż. Adam Pilśniak (katedra metrologii, elektroniki i automatyki na wydziale elektrycznym), dr inż. Rafał Setlak (prodziekan ds. kształcenia) oraz Daniel Wolny (specjalista audytów energetycznych budynków, sieci ciepłowniczych i źródeł ciepła).


Za pomocą eksperymentów (do jednego z nich użyto... piwa) wyjaśniali zagadnienia związane z energią elektryczną,  uczestnikom wręczono również ulotkę z prostymi radami dotyczącymi obniżenia rachunków za prąd. Czytamy w niej m.in. iż bardzo ważne jest, by nie zostawiać w gniazdkach niepotrzebnych ładowarek, raczej korzystać z myszki niż touchpada, wyłączać nieużywane komputery i routery, nie gotować w czajniku nadmiernej ilości wody, a jedynie tyle ile jest akurat potrzebne, wyłączać zbędne oświetlenie, zadbać o szczelność drzwi lodówki i nie nastawiać jej na bardzo niskie temperatury, używać w pełni załadowane pralki i zmywarki, nie przegrzewać pomieszczeń, a tym bardziej regulować temperatury przez otwieranie okien czy drzwi balkonowych (wietrzyć należy krótko, acz intensywnie, a nie poprzez uchylanie okien na długi czas).


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 51/52 z 22 grudnia 2022 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA