Ekologiczny projekt w rokitnickim liceum odbył się nie tylko na łące Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 21 lipca 2022 11:31

PTASIA GRA. Młodzież IV Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja w Zabrzu Rokitnicy  zorganizowała jeszcze przed wakacjami warsztaty ornitologiczne dla przedszkolaków i młodszych klas szkół podstawowych. Uczniowie przygotowali cztery zadania. Pierwsze z nich dotyczyło rozpoznawania cech szczególnych i budowy ptaków spotykanych w okolicy. W drugim dzieci uczyły się o tym, czym żywią się ptaki i jak je mądrze dokarmiać zimą. Kolejne stanowisko związane było z rozpoznawaniem charakterystycznych głosów między innymi kosa i dudka, a na ostatnim dzieci naśladowały zróżnicowane ptasie ruchy.


     Na potrzeby warsztatów powstały też ornitologiczne wersje różnych gier, które od razu wzbudziły wiele pozytywnych emocji. Część z nich oraz przeróżnych zadań ornitologicznych jest dostępna na specjalnej stronie poświęconej akcji: 4lo.zabrze.pl/ptasia-pasja-w-czworce. Można grać bezpośrednio online lub poszczególne gry wydrukować. Memory ma dwie wersje: dla początkujących i „zawodowców”. W innych należy dopasowywać ptaki do charakterystycznych cech. Najprostsza ale też i najpopularniejsza wydaje się być zabawa dobble. Świetnie bawi, rozwija refleks i może również pomóc w nauce rozpoznawania gatunków ptaków. Każdy gracz otrzymuję jedną zakrytą kartę, resztę z nich kładzie się w stosie na środku stołu. Gracze odkrywają swoje karty i ich zadaniem  jest jak najszybsze zauważenie wspólnego elementu pomiędzy ich kartą i tą leżącą na widoku. Gracz, który jako pierwszy zobaczy i nazwie takiego ptaka, bierze kartę ze środka stołu do swojej talii odkrywając tym samym kolejną kartę. Zwycięża gracz, który zdobędzie najwięcej kart.
      W podziękowaniu za udział w ostatnich szkolnych warsztatach dzieci oprócz zabawy i dostępu do gier dostały nasiona słonecznika, które mają po wyrośnięciu zapewnić pożywienie ptakom, a szkoły i przedszkola otrzymały budki lęgowe do powieszenia na swoim terenie.
    Warsztaty pierwotnie zaplanowano dla stu uczestników, ale zainteresowanie nimi było bardzo duże i ostatecznie wzięło w nich udział niemal 150 młodych adeptów ornitologii z rokitnickich przedszkoli nr 39 oraz 41, dwóch tutejszych podstawówek – SP 29 oraz 31, a także SP 30 na os. Helenka.
    Zajęcia przeprowadzono w ramach projektu „Ptasia Pasja w Czwórce”, który jest wynikiem pasji nauczycielki Anny Koenigshaus (wbrew pozorom nie uczy przedmiotów przyrodniczych lecz języki obce). Realizowany był od marca dzięki grantowi wygranemu przez szkołę w konkursie organizowanym przez Fundusz Naturalnej Energii dzięki firmie Gaz-System oraz fundacji Nasza Ziemia. W ramach projektu odbyło się wiele różnorakich zajęć i warsztatów, zasadzono 84 sadzonki krzewów i drzew przyjaznych ptakom oraz zamontowano 16 budek lęgowych na terenie szkoły. Wysiano także 400 g nasion łąki wieloletniej i słonecznika. Już niedługo w szkolnym ogrodzie królować będą krzewy m. in. głogu, róży pomarszczonej, kaliny, bzu czarnego i trzmieliny oskrzydlonej. A wśród innych roślin już podziwiać można: babkę lancetowatą i zwyczajną, chabry, cykorie, dziewanny, dziurawce, grykę, maki, koniczyny, krwawnik, len, łopian, ostropest, rumianek, wiesiołek, wrotycz i wiele innych gatunków. Co ważne, mieszanka nasion łączy w sobie rośliny jednoroczne i wieloletnie, więc będzie cieszyła pięknem przez wiele lat. Łąka dla ptaków skoszona zostanie  dopiero wiosną, żeby przez całą zimę fruwający goście mogli żywić się pozostawionymi w niej nasionami. Jednocześnie stanie się ona schronieniem dla wielu owadów.Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 29 z 21 lipca 2022 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA