Reklama
REKLAMA
Ptasia czwórka na piątkę. Rokitnickie LO wygrało grant na projekt, w którym to sama młodzież uczy młodsze dzieci odkrywać ornitologiczne cuda Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 26 maja 2022 19:27

W STRONĘ NATURY. „Ptasia Pasja w Czwórce” – to nazwa realizowanego właśnie projektu ekologicznego wśród uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego w Zabrzu – Rokitnicy. W tym cennym przedsięwzięciu edukacyjnym chodzi nie tylko o uwrażliwienie młodzieży licealnej na kwestie otaczającej nas najbliższej przyrody w mieście i okolicznych lasach, ale także na wciągnięciu do tego fascynującego świata przyrody przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych z tej samej dzielnicy. Dlatego jednym z elementów projektu jest zorganizowanie „ptasich” warsztatów dla dzieciaków, w których prowadzącymi zajęcia będą sami licealiści. A wszystko to stało się możliwe dzięki wygraniu przez IV LO grantu w wysokości aż 10 tys. złotych w konkursie „Fundusz Naturalnej Energii”, organizowanym przez Gaz System i Fundację Nasza Ziemia.

 

Pomysł na ten niezwykle wartościowy projekt zrodził się w głowie nauczycielki Anny Koenigshaus. Choć na co dzień prowadzi głównie zajęcia z języka obcego, to z zamiłowania do środowiska naturalnego, stara się uwrażliwiać swych wychowanków na kwestie szeroko rozumianej ekologii i świata przyrody. Do projektu wciągnęła więc swoją wychowawczą klasę licealnych „pierwszaków”, zaś na zasadzie zajęć pozalekcyjnych dołączyła do nich grupa uczniów z kilku innych klas. W sumie uzbierała się 24-osobowa grupa.

- W okolicy naszej szkoły, zlokalizowanej zresztą nieopodal lasu i w dość zielonej części miasta, ptaki czują się bardzo dobrze. Mamy co najmniej pięć dziupli na wschodniej i zachodniej elewacji naszego budynku, które są co roku zamieszkałe przez różne ptaki. Obecnie są to głównie szpaki i kawki, choć w poprzednich latach jedną z dziupli zamieszkiwały pustułki – mówi Anna Koenigshaus. – Zresztą jako społeczność szkolna, od 15 lat dokarmiamy ptaki w Rokitnicy i widzimy, jak zmienia się liczebność poszczególnych gatunków. Przykładowo jest więcej modraszek, ale dużo mniej wróbli i mazurków.

Celem obecnego projektu jest m.in. przygotowanie przestrzeni sprzyjającej ptasiemu rozwojowi – zakup i powieszenie 21 budek lęgowych, zasadzenie 78 krzewów z jagodami dającymi pożywienie ptakom jesienią i zimą (głogi, derenie, rokitniki, kaliny, czarny bez), zasianie specjalnej łąki kwietnej o powierzchni aż 120 metrów kwadratowych (będzie koszona dopiero wiosną, aby przez całą zimę zapewniała pożywienie ptakom, a schronienie owadom). W planach jest też stworzenie mini ścieżki przyrodniczej z nasadzeniem roślin oraz zewnętrzną przestrzenią edukacyjną, a także przeprowadzenie wspomnianych warsztatów zwiększających wiedzę o ptakach mieszkających w okolicy. Będzie to propozycja dla uczniów dwóch rokitnickich przedszkoli i trzech podstawówek.

- Wiele z tych działań już zostało przeprowadzonych. Dobiegają końca nasadzenia roślinności, przygotowujemy zewnętrzną klasę lekcyjną (warsztatową). W tych dniach jesteśmy w trakcie montażu specjalnej budki lęgowej z półprzeźroczystym daszkiem oraz z kamerką internetową, dzięki której każdy będzie mógł na naszej szkolnej stronie internetowej podglądać życie ptaków i rozwój pisklaków. Mam nadzieję, że już niedługo uda nam się rozpocząć transmisję online – dodaje nauczycielka.

Bardzo ważnym wydarzeniem była niedawna wizyta uczniów IV LO biorących udział w projekcie, w Miejskim Ogrodzie Botanicznym. Tam uczestniczyli oni w warsztatach ornitologicznych prowadzonych w terenie przez Tomasza Grochowskiego, który jest ornitologiem, a zarazem wicedyrektorem zabrzańskiego botanika.

- Prowadził nas krętymi ścieżkami wskazując dziuple, budki i gniazda pełne głośnych i wiecznie głodnych pisklaków. Poznaliśmy najczęściej spotykane w naszej okolicy gatunki ptaków, warunki w jakich gniazdują i składają jaja oraz ich zwyczaje. Dzięki tym zajęciom lepiej aranżujemy przestrzeń wokół szkoły sprawiając, że jest ona bardziej przyjazna dla ptaków. Zdobyta wiedzą pomoże też nam poprowadzić warsztaty dla młodszych klas w ramach „Ptasiej Pasji w Czwórce” – opowiadają sami licealiści.

- Ta wizyta w botaniku naprawdę wiele im dała i było to widać po ich reakcji – dodaje z kolei sama nauczycielka. - Odkryli w sobie, jak bardzo fascynujące może być obserwowanie żywej przyrody i podglądanie rodzącego się ptasiego życia w budkach lęgowych. Duże wrażenie robił na nich widok pisklaków wyzierających na świat czy ich matek, dostarczających zebranego dla nich pożywienia. Niezależnie od tego, wspaniale i profesjonalnie wprowadził ich w ten ptasi świat nasz przewodnik, wspomniany Tomasz Grochowski. Słuchając jego opowieści, nie ma najmniejszych wątpliwości, że ma się do czynienia z wybitnym fachowcem. To także on, opowiadał naszym uczniom na co należy zwracać uwagę przy budowaniu domków lęgowych i jakie konkretnie funkcje spełniają poszczególne ich elementy.

Tymczasem zapowiadane warsztaty dla dzieciaków organizowane przez uczniów IV LO ruszą w połowie czerwca, gdy rok szkolny zbliżą się już ku końcowi, a większość ocen będzie już wystawiona. Dzięki temu z jeszcze większym zaangażowaniem licealiści będą mogli podejść do organizacji zajęć. Cały projekt zostanie zamknięty tuż przed nastaniem wakacji, ale jego efekty ekologiczne pozostaną wokół rokitnickiej szkoły na znacznie dłużej.

Przy tej okazji warto podkreślić, że uczniowie IV LO coraz częściej biorą udział w różnych ekologicznych inicjatywach. Na przykład tej wiosny także grupa pierwszoklasistów w ramach projektu „Edukacja Ekologiczna” wybrała się do pobliskiego Przedszkola Nr 41 przy ul. Nyskiej i przeprowadziła zajęcia przyrodnicze dla ponad 40-osobowej grupy cztero i pięciolatków.

- Spotkaliśmy się w przedszkolnym ogrodzie i w trzech podgrupach bawiliśmy się z maluchami, przemycając im jednocześnie wiedzę ekologiczną. Przedszkolaki miały za zadanie skacząc w workach, przebyć śmieciowy tor przeszkód, odpowiednio posegregować górę odpadów i zastanowić się nad tym, które z naszych codziennych działań pozytywnie wpływają na otaczające nas środowisko naturalne. Wszystkie zadania były przeprowadzone dwujęzycznie – po polsku i ukraińsku, dzięki pomocy naszych nowych koleżanek. Zaraziliśmy się cudownymi uśmiechami dzieci i ich olbrzymia energią – wspominają licealiści z rokitnickiej „czwórki”.

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 21 z 26 maja 2022 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Zobacz także

» Pieczywo szkodzi ptakom, więc w Parku Miejskim postawiono ziarnomat dla kaczek

W STRONĘ NATURY. Urządzenie do dystrybucji specjalistycznego ziarna do karmienia ptactwa, w tym kaczek pływających po Bytomce, stanęło w pobliżu tej rzeki przecinającej Zabrze na terenie Parku Miejskiego przy ul. Dubiela. Budzi pewne...

» Katowicki Fundusz przeznaczył pól miliona złotych na loty patrolowo-gaśnicze

RATUNEK Z POWIETRZA. Cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w Katowicach, Opolu, we Wrocławiu i w Krakowie, przeznaczą w tym roku na loty patrolowo-gaśnicze  800 tysięcy złotych. Katowicki Fundusz przekazał...

» Natura(lnie) w Zabrzu. Gra terenowa w lesie i finał konkursu fotograficznego na zakończenie kolejnego roku szkolnego z ekologią

W STRONĘ NATURY. W związku ze zbliżającym się końcem roku szkolnego, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Reja w Zabrzu Rokitnicy zorganizowano 31 maja finał III edycji ogólnomiejskiego projektu ekologicznego „Natura(lnie) w...

» Krajobraz górski na Zandce? Niecodzienny pomysł uzyskał dofinansowanie. Będą skałki z roślinnością

W STRONĘ NATURY. Najpóźniej od jesieni przyszłego roku (ale możliwe, że znacznie wcześniej), mieszkańcy osiedla Zandka w Zabrzu będą mogli korzystać z nowatorskiego, przyrodniczego rozwiązania – ekologicznego skweru stylizowanego na...

» W Zabrzu uruchomiono już osiemnastą zieloną pracownię. Tym razem na os. Kotarbińskiego

W STRONĘ NATURY. W Szkole Podstawowej nr 25 im. Jana Pawła II na Osiedlu Kotarbińskiego w Zabrzu (ul. Kotarbińskiego 18) oddano w ubiegły piątek do użytku Zieloną Pracownię, która jest już osiemnastą salą edukacji przyrodniczej i...
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA