Zielone czeki czekają Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 28 października 2021 18:09

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach rozpoczyna przyjmowanie zgłoszeń w jednym z najważniejszych i największych ekologicznych konkursów w województwie śląskim. Zielone czeki to przyznawane z okazji Dnia Ziemi za działalność na rzecz ochrony środowiska nagrody, a konkretnie: dyplom honorowy, zaprojektowana na nowo statuetka (patrz obok) i 10 tysięcy złotych. Kandydatów do uhonorowania można zgłaszać do 19 listopada, a wnioski należy kierować - listem poleconym, kurierem bądź osobiście – na adres organizatora (Katowice, ul. Plebiscytowa 19).

Tegoroczne laury zostaną przyznawane nie w pięciu (jak poprzednio), a w czterech kategoriach: Ekologiczna osobowość roku (wariant dla osób fizycznych), Gmina przyjazna dla czystego powietrza (gminy wiejskie, miejskie, miejsko-wiejskie oraz miasta na prawach powiatu), Inwestycja proekologiczna roku (beneficjenci pomocy finansowej katowickiego WFOŚiGW, którzy w 2020 roku zakończyli inwestycję - z wyłączeniem osób fizycznych) oraz Programy i akcje na rzecz ochrony przyrody oraz edukacji ekologicznej (organizacje pozarządowe z terenu województwa prowadzące działalność proekologiczną). - Kapituła będzie miała też możliwość przyznania nagrody specjalnej – zaznacza Tomasz Bednarek, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Pierwsze Zielone czeki z okazji Dnia Ziemi przyznano już 1994 roku. Wśród dotychczasowych laureatów są pasjonaci ochrony środowiska, a więc naukowcy, nauczyciele, dziennikarze, przedsiębiorcy, miasta i stowarzyszenia. W ostatnich edycjach wśród nagrodzonych znajdowały się też m.in. osoby działające w Zabrzu: Anna Zawada-Michalska z Zespołu Szkół Katolickich (2018 rok) oraz Joanna May, Joanna Cieplińska–Lis i Milena Iżykowska z Zespołu Szkół nr 3 (2019). Czy teraz nasi ekologiczni działacze i organizacje zostaną ponownie docenieni?
Listę laureatów edycji 2021 poznamy przed 31 grudnia. 


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 43 z 28 października 2021 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA