KORONAWIRUS

koronawirus
Bliski koniec dotacji na zakup kotłów węglowych Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 22 lipca 2021 11:12

Zakup i montaż kotła na węgiel w ramach programu Czyste Powietrze będzie możliwy tylko do końca tego roku co oznacza, że od 1 stycznia 2022 roku nie będzie dotacji na to źródło ciepła. Za to od 1 lipca zwiększono progi dochodowe uprawniające do podwyższonego poziomu dofinansowania, czyli uzyskania do 37 tysiąca złotych bezzwrotnej dotacji.


     Trwa zatem tzw. okres przejściowy, bo program Czyste powietrze dopuszcza rozpoczęcie przedsięwzięcia do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie. Wszyscy, którzy złożą wniosek o dofinansowanie, zakupią i zamontują (ważne są daty na fakturach) kocioł na węgiel do 31 grudnia będą mieli ten koszt zakwalifikowany do dotacji. Powyższy warunek nie dotyczy wniosków złożonych przed datą wejścia w życie zmian w programie, czyli przez 1 lipca. Jak podaje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na zmiany miały wpływ wytyczne Komisji Europejskiej, zapisy programów Krajowy Plan Odbudowy oraz Polski Ład, a także obowiązujące uchwały antysmogowe w poszczególnych województwach, które nakazują wymianę starych kotłów węglowych i ograniczają możliwość stosowania paliwa stałego – węgla.
    Zmiana poziomów dofinansowania wynika natomiast z potrzeby  ujednolicenia progów dochodowych programu Czyste powietrze z programem Stop smog. Dzięki temu więcej osób teraz będzie mogło skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania w Czystym powietrzu, czyli do 37 tysięcy złotych. Dla gospodarstw jednoosobowych próg dochodowy wzrośnie o 229 złotych, czyli do kwoty 2.189 zł. Z kolei dla gospodarstw wieloosobowych próg dochodowy podwyższy się o 164 złotych, czyli do poziomu 1.564 zł na osobę.


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 29 z 22 lipca 2021 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA