KORONAWIRUS

koronawirus
Sprzątają swoją okolicę Email
Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora    czwartek, 22 lipca 2021 11:10

Na ul. Miłej w Zabrzu-Kończycach oddano do użytku nowy plac zabaw, który powstał jako nagroda w ramach wielkiego finału akcji zbierania odpadów komunalnych Posprzątaj okolicę, zyskaj czystą dzielnicę. W ramach tej inicjatywy nową infrastrukturę rekreacyjną zyskali już także mieszkańcy Helenki (plac zabaw przy Szkole Podstawowej nr 30), a przed nami montaż elementów małej architektury w Biskupicach.     - Konkurs zorganizowany dwa lata temu miał kształtować poczucie wspólnej odpowiedzialności za czystość i porządek w najbliższej okolicy – zaznacza Janusz Famulicki, naczelnik wydziału ekologii UM w Zabrzu. - Oczywiście, za czystość odpowiada administracyjnie miasto, ale miasto to w końcu mieszkańcy. Dbając o porządek w najbliższej okolicy wpływamy na wizerunek miasta, ale także swój osobisty, jako konkretnych zabrzan. Akcja organizowana przez nasz wydział oraz jednostkę gospodarowania odpadami komunalnymi, miał także zwiększyć świadomość ekologiczną zarówno dorosłych, jak i dzieci w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami, w szczególności ich właściwej segregacji. I to się udało. Pobudziliśmy dzielnice do działania na tym polu: pandemia uniemożliwiła organizowanie kolejnej miejskiej edycji, ale rękawice dosłownie podjęły poszczególne rady dzielnic.
Jedną z aktywniej sprzątających okazały się północne regiony miasta. W tym roku odbyły się już np. dwie akcje Sprzątajmy Mikulczyce. 15 maja nieco ponad dwadzieścia osób w ciągu trzech godzin zapełniło śmieciami prawie 90 worków. 12 czerwca na apel rady dzielnicy oraz stowarzyszenia MocnoSpołeczni w Mikulczyce wyruszyło już trzydzieści osób, w tym dzieci oraz członkowie lokalnej ochotniczej straży pożarnej. Posprzątany został odcinek pomiędzy ul. Parkową, a ul. Mickiewicza, w tym plac zabaw. Zebrano łącznie 150 worków (57 z plastikiem, 53 ze szkłem i 40 z odpadami zmieszanymi) oraz… lodówki, opony, fotele i dywany. Na koniec zostały rozdane materiały promujące segregację odpadów przygotowane przez gminę. Miasto dostarczyło także worki, rękawiczki i wsparło odbiór odpadów. Organizatorzy planują za jakiś czas znów sprzątać swoją dzielnicę, bo „zostało jeszcze sporo do zrobienia”.
     Wielką akcję sprzątania zorganizowano także w Makoszowach. Tam również zebrano ogromne ilości opon oraz plastikowych odpadów. Społeczność (ponad 50 osób) pod hasłem Nasza zielona dzielnica zwołana została (jak czytamy na facebooku dzielnicy) już pod koniec maja dzięki Radzie Dzielnicy, OSP Makoszowy, Jarosławowi Kramerskiemu, Animal World,  ZONEI, Speed Travel i Annie Sosnowskiej. Do akcji włączyła się także lokalna piekarnia, która przygotowała wszystkim sprzątającym poczęstunek.
 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 29 z 22 lipca 2021 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. 
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA