Reklama
REKLAMA
W dzielnicach Zabrza ustawiono dziesięć pojemników, do których bez opłat można wrzucać elektrośmieci Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 29 kwietnia 2021 10:51

CZERWONE PUNKTY. W trakcie obchodzonego w ostatnich dniach Tygodnia Ziemi, Zabrze, jako kolejna gmina na Śląsku, dołączyło do ekologicznego projektu nazwanego Elektryczne śmieci. W związku z tym na ulicach miasta ustawiono dziesięć charakterystycznych czerwonych pojemników przeznaczonych na zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz wyczerpane baterie i tonery. Dzięki temu zabrzanie mogą szybko, bezpiecznie i w sposób przyjazny dla środowiska pozbywać się elektroodpadów. Ogólnopolski projekt - realizowany wspólnie przez MB Recycling, fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku Auraeko - jest bezpłatne zarówno dla mieszkańców, jak i samego budżetu miasta.




Liczba elektrycznych śmieci, które trafiają na rynek z każdym rokiem wzrasta. W 2019 roku na świecie powstało aż 53,6 miliona ton elektroodpadów, a do 2050 r. liczba ta przekroczy 120 milionów ton. – W naszych domach i mieszkaniach znajdują się elektroodpady, które powinny zostać odpowiednio zagospodarowane. Jestem przekonana, że zabrzanie będą chętnie korzystać z czerwonych pojemników oraz infolinii, gdzie można zgłaszać potrzebę odbioru sprzętów wielkogabarytowych – podkreśla Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza. – Bardzo się cieszę, że w Międzynarodowy Dzień Ziemi udowadniamy, że troska o środowisko naturalne nie jest trudna – wystarczą proste działania każdego z nas. Łatwo jest być eko.
Jednym z głównych założeń projektu Elektryczne Śmieci jest maksymalne ułatwienie mieszkańcom pozbycia się elektroodpadów, dlatego – obok możliwości bezpłatnego oddania elektrośmieci w punktu selektywnej zbiórki odpadów przy ul. Cmentarnej lub w  kursującym po mieście samochodzie – pojawiła się nowa opcja. Nowe pojemniki na elektrośmieci przypominają kształtem te, które już od dawna służą zabrzanom do wyrzucania niepotrzebnych ubrań, tyle że są czerwone i odpowiednio opisane.
– W Zabrzu na razie jest dziesięć pojemników, aczkolwiek w przyszłości może być ich więcej, jeśli pojawiłaby się taka potrzeba. Mnogość lokalizacji sprawia, że każdy zabrzanin może  łatwo pozbyć się elektrycznych śmieci, nie tracąc czasu na dojazd i szukanie odpowiedniego kontenera. Warto również podkreślić, że elektryczne śmieci trafiają do zakładów przetwarzania, a z części odzyskanych materiałów powstają ule z recyklingu oraz wyjątkowa „sztuka ze śmieci” – tłumaczy Robert Magolon, pełnomocnik zarządu ds. projektu Elektryczne Śmieci.
Do czerwonych pojemników można wrzucać przedmioty nie grubsze niż 50-centymetrowe. Większe odpady np. stare pralki i lodówki można zdać bezpłatnie telefonując pod numer 572 102-102.
Integralną częścią projektu jest internetowe Szkolne Centrum Recyklingu, w którym uczniowie, nauczyciele czy rodzice znajdą scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, filmy, prezentacje multimedialne czy artykuły naukowe. – To, co wyróżnia Szkolne Centrum Recyklingu od innych stron tego typu, to nieszablonowość. Wierzymy, że nauka może być zabawą, a zdobywanie wiedzy fascynującą przygodą. Na internautów czeka m.in. strażnik wehikułu czasu, krnąbrna księżniczka, pszczoły krainki oraz sowa, czyli patronka portalu, która jest bohaterką trwającego właśnie konkursu. Zapraszamy mieszkańców Zabrza do udziału. Na zwycięzców czekają cenne nagrody – mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Lokalizacja pojemników:
Centrum Północ - ul. Wolności 185 a-c (w sąsiedztwie kiosków handlowych), Zaborze Północ - ul. Janika 13 (w sąsiedztwie kiosków handlowych), Kończyce - ul. Paderewskiego/Beskidzka (obok parkingu/teren zielony), Helenka - ul. Jordana 45-47 (w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego), Rokitnica - ul. Ofiar Katynia 40 (nieopodal skrzyżowania z ul. Budowlaną), Maciejów - ul. Kondratowicza (parking w okolicy kościoła), Mikulczyce - ul. 11 Listopada 161-163 (w sąsiedztwie stanowiska śmietnikowego), Guido - ul. Sportowa 1a (parking w sąsiedztwie szkoły), os. Kopernika - al. Korfantego/Hermisza (parking przy parku Jana Pawła II), Makoszowy - ul. Sejmowa/Kordeckiego (teren zielony).


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 17 z 29 kwietnia 2021 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA