Reklama
REKLAMA
Czas na magistralę. Zainaugurowano ostatni etap ciepłowniczej inwestycji Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 04 marca 2021 12:12

O rewolucji ciepłowniczej w północnych dzielnicach Zabrza piszemy już od dłuższego czasu, ale właśnie teraz inwestycja ta osiąga pełny rozpęd. Ledwo tydzień temu donieśliśmy o zawarciu umowy na rozpoczęcie trzeciego jej etapu, a Zabrzańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej zawarło szybko także ostatni, kluczowy kontrakt: tym razem z konsorcjum Energoterm (lider) - Inżynieria Budownictwo Instalacje umówiono się na budowę 2,6-kilometrowej magistrali od elektrociepłowni w Miechowicach do komory przyłączeniowej, która będzie przebiegać przez poprzemysłowy teren Bytomia. Ta operacja będzie współfinansowana przez Fortum Silesia, który ma w przyszłości zasilać w ciepło nową instalację w Rokitnicy i Helence. - Poprawa jakości powietrza jest zadaniem priorytetowym dla Zabrza, a rozwój sieci ciepłowniczej to najlepszy sposób na skuteczną walkę z niską emisją. To nie węgiel jest źródłem problemu, ale domowe paleniska węglowe. Dlatego podejmujemy inwestycje, które pozwalają na wymianę źródeł ciepła na bardziej ekologiczne – tłumaczy prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik.

Przypomnijmy, iż Budowa sieci ciepłowniczej dla osiedli Rokitnica i Helenka w Zabrzu połączona z likwidacją dwóch kotłowni osiedlowych toczy się już od ubiegłego roku i przebiega w czterech fazach: pierwszą (budowa sieci osiedlowej od punktu rozdziału do kotłowni ul. Niepokólczyckiego 41 – koszt: 3,5 mln zł) zainaugurowano 4 sierpnia, z kolei 17 listopada podpisano umowę na stworzenie kolejnego odcinka (od komory przyłączeniowej do punktu rozdziału na sieci osiedlowe – koszt: 13 mln zł), a w lutym tego roku zlecono najpierw budowę sieci od punktu rozdziału do kotłowni przy ul. Budowlanej 72 (koszt: blisko 9 mln zł), a teraz zakontraktowano właśnie wspomnianą magistralę.
Po zakończeniu wszystkich prac ma się poprawić stan powietrza w tej części miasta, wszak istotnie zmniejszy się emisja pyłów i innych zanieczyszczeń powstających w trakcie spalania w kotłowniach osiedlowych, a ponadto w okolicy zacznie ubywać domowych palenisk, bowiem do sieci zaczną przyłączać się kolejni indywidualni klienci.
W sumie koszt budowy sieci ciepłowniczej łączącej dzielnice Helenka i Rokitnica ze źródłem centralnego ogrzewania z nitki ciepłowniczej szacowany jest na 40.799. 555,10 zł. Dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wynosi 14,3 mln złotych, a więc około 35 procent kosztów całkowitych.


Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 9 z 4 marca 2021 roku) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest dofinansowywana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Za treści zawarte w publikacji dofinansowanej ze środków WFOŚiGW w Katowicach odpowiedzialność ponosi Redakcja.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA