Od czarnego do zielonego. Zabrze na szczycie klimatycznym ONZ w Katowicach Email
Wpisany przez Przemysław Jarasz napisz do autora    czwartek, 06 grudnia 2018 13:54

W STRONĘ NATURY. W poniedziałek (3 grudnia) w Katowicach ruszyła Conference of the Parties, a więc szczyt klimatyczny Organizacji Narodów Zjednoczonych. To globalna konferencja, w trakcie której negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej, a bierze w niej udział około 20 tysięcy osób ze 190 krajów, w tym politycy, reprezentanci organizacji pozarządowych oraz środowisk naukowych, biznesu i świata kultury (gwiazdą pierwszego tygodnia imprezy jest Arnold Schwarzenegger, a więc znany aktor, ale też były gubernator amerykańskiego stanu Kalifornia). Nie brakuje też przedstawicieli zabrzańskiego samorządu

W ramach szczytu odbywają się: 24. Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu (COP24), 14. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP 14) oraz Konferencja Sygnatariuszy Porozumienia Paryskiego (CMA 1).

Zabrze konkretnie zgłosiło się do sesji Black to green z prezentacją pod tytułem Black to green in Zabrze – rebranding city strategy with postindustrial heritage. Prezentacja dotyczy kontekstu regionalnego i kreowania marki miasta w oparciu o dziedzictwo postindustrialne/turystykę poprzemysłową i ma być dowodem na skutecznie prowadzony proces transformacji. Na tym jednak nie koniec: wczoraj (5 grudnia) nasze miasto przystąpiło do Platformy NAZCA, bo deklarację w tej sprawie podpisała wiceprezydent Katarzyna Dzióba. Platforma owa, stworzona w 2014 roku przez UNFCCC (Ramowa konwencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu), jest światową bazą danych na temat praktycznych działań pro-klimatycznych, pomocną dla zrozumienia globalnych trendów w kształtowaniu polityk regionalnych, miejskich i biznesowych (oraz sposobów ich finansowania).

Szczyt klimatyczny w Katowicach potrwa do 14 grudnia. 

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 49, z 6 grudnia 2018) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA