Walka ze smogiem. Kontrole strażników, czujniki, dotacje na instalacje Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 22 listopada 2018 21:06

WYDARZENIA. Rudzie Śląskiej strażnicy miejscy kontrolują, czy w domowych piecach nie są spalane odpady. Jakość powietrza monitoruje też 15 czujników, których instalacja została sfinansowana przez miasto. - Chociaż temperatury jak na tę porę roku były dotąd stosunkowo wysokie, to pomiary jakości powietrza pokazują narastający problem. Dlatego tak ważne jest, aby do pieców trafiał odpowiedni opał. Nie ograniczamy się jednak do kontroli, ale systematycznie poprawiamy efektywność energetyczną naszych budynków i wspieramy finansowo mieszkańców, którzy wybierają bardziej ekologiczne źródła ciepła – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Straż Miejska na bieżąco kontroluje, czy w piecach domowych są spalane odpady komunalne. W tym celu funkcjonariusze mają prawo samodzielnie lub z powołanym w rzeczoznawcą wejść do domu i pobrać do badań popiół. Odmawiając wejścia strażnikowi właściciel nieruchomości popełnia przestępstwo z art. 225 Kodeksu Karnego, a funkcjonariusz w takiej sytuacji ma prawo wezwać policję. Za spalanie odpadów w piecu grozi grzywna do 5 tys. zł.
Za sprawą nowelizacji przepisów od 1 listopada ubiegłego roku strażnicy gminni mogą łatwiej karać osoby łamiące przepisy uchwały antysmogowej. Do tej pory mogli jedynie skierować wniosek o ukaranie do sądu, a obecnie za to wykroczenie mogą nałożyć również mandat karny, co upraszcza i przyśpiesza postępowanie. W tym roku rudzcy strażnicy miejscy przeprowadzili już 290 kontroli (272 posesje prywatne i 18 przedsiębiorców) gospodarki odpadami, w tym spalania odpadów, ujawniając 105 przypadków nieprawidłowości.
Wiosną tego roku w 15 lokalizacjach, głównie na rudzkich obiektach użyteczności publicznej, zamontowane zostały czujniki jakości powietrza. – Urządzenia dokonują pomiaru pyłu zawieszonego PM 10 i PM 2,5 oraz dwutlenku węgla, a większość z nich również ozonu i dwutlenku azotu, będącego składnikiem spalin samochodowych – informuje Eugeniusz Malinowski, zastępca naczelnika wydziału ochrony środowiska i górnictwa. – Pokazują również temperaturę, wilgotność powietrza i ciśnienie – dodaje. Wyniki prezentowane są na stronie internetowej discovair.pl. Wybierając punkt pomiaru na mapie można odczytać aktualne wyniki i sprawdzić historię odczytów.
Ruda Śląska stara się o kolejną dotację unijną dla mieszkańców, którzy chcą wykorzystywać odnawialne źródła energii w swoich budynkach. W tym roku zamontowano 51 takich urządzeń. Rudzianie zapłacili za nie tylko 15% ich wartości netto. Ze względu na duże zainteresowanie instalacjami OZE miasto chce pozyskać pieniądze dla tych, którzy złożyli wnioski, a nie zakwalifikowali się do I etapu. Ponadto uruchomiony został kolejny nabór wniosków na dofinansowanie zakupu i montażu ekoinstalacji, które można składać do końca listopada w Urzędzie Miasta. 



Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 47, 22 listopada 2018) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA