Wygrali w zielone. Oto laureaci XXII konkursu na najpiękniejszy ogród, zieleniec i balkon Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 28 września 2017 15:26

WYDARZENIA. W organizowanym od przeszło dwóch dekad - przez wydział ekologii Urzędu Miejskiego - konkursie Zielone Zabrze działkowcy i ogrodnicy-amatorzy wyróżniani są za upiększanie zielenią swego otoczenia: balkonów, podwórek i ogrodów. Nagradzane są także instytucje i firmy, które zarządzają najładniejszym terenem przy zakładzie pracy, domu wielorodzinnym i w rodzinnych ogrodach działkowych. 

W kategorii najpiękniejszy ogród przydomowy I miejsce otrzymał w tym roku Jan Mnich, dwa równorzędne II miejsca przypadły Krystynie Skinder i Jolancie Lichoń, zaś trzecie - Elżbiecie i Łukaszowi Kujawom.
Z kolei spośród zgłoszonych do konkursu zieleńców osiedlowych jurorzy najwyżej ocenili ten przy ul. Długiej 42, urządzony przez wspólnotę mieszkaniową Pod Lasem. Drugą nagrodę przyznano wspólnocie z ul. Długiej 40. Wyraźnie w tym przypadku ostra rywalizacja sąsiedzka wpłynęła pozytywnie na końcowy efekt! Miejsce trzecie przypadło wspólnocie z ul. Rymera 21. Tym razem wspólnoty zdecydowanie zdystansowały dysponujące większymi środkami finansowymi spółdzielnie, których urządzone tereny zielone (Zabrzańska Spółdzielnia Mieszkaniowa, administracje: Centrum, Helenka, Południe i Północ) otrzymały cztery równorzędne wyróżnienia.

W osobnej kategorii oceniano zieleńce zakładowe. Tu pozostałych uczestników zdystansowało Centrum Edukacji i Rehabilitacji prowadzone przez Zabrzańskie Towarzystwo Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski (ul. Wyciska 5). Tuż za nim uplasowało się Przedszkole nr 49 (ul. Sportowa 42), a kolejny był Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 11 (ul. Sienkiewicza 33). Jurorzy wyróżnili też Przedszkole nr 36 (ul. Hewelisza 36) i Zabrzańską Spółdzielnię Mieszkaniową (ul. Ślęczka 1a).
Najwięcej nagród zebrali – jak zawsze – działkowicze: I miejsce – Urszula i Jan Michałek, II miejsce – Jadwiga i Krystian Zielonkowie oraz Grażyna i Tadeusz Kaczorowie, a trzecie – Róża Mucke–Winiarska. W tej kategorii jurorzy przyznali aż 16 wyróżnień, które otrzymali: Bożena Miś, Irena Grabowy, Anna i Henryk Dąbrowscy, Hildegarda i Henryk Kozielscy, Małgorzata i Czesław Krakowscy, Irena i Piotr Kulawikowie, Augustyn Pander, Krzysztof Buchta, Agnieszka i Andrzej Klaunowscy, Alicja i Andrzej Dabrówka, Grzegorz i Danuta Chwojniccy, Danuta i Romuald Sztymelscy, Beata i Andrzej Biernatowie, Antoni Bober, Katarzyna i Jarosław Czocharowie, Zbigniew Fornalczyk. Zarządy jedenastu (z 35 uczestniczących) najlepszych w tym roku w konkursie rodzinnych ogrodów działkowych otrzymały do dyspozycji dodatkowo sprzęt ogrodniczy, z którego będą mogli korzystać wszyscy członkowie, zaś laureatami honorowymi zostały ROD Kolejarz, Róża i Tulipan, które w minionych dwóch latach zdobyły najwięcej nagród i wyróżnień, także w konkursach ogólnopolskich.

Nagród w kategorii najpiękniejszy balkon tym razem nie przyznano, z powodu zbyt małej liczby zgłoszeń. Jedyne wyróżnienie otrzymał Marek Musioł.
- Na tegoroczny konkurs napłynęło ponad sto zgłoszeń – cieszy się Janusz Famulicki, naczelnik wydziału ekologii. – Konkurs ma głównie cel edukacyjny. Chcemy zachęcić mieszkańców do zadbania o otoczenie, bo zieleń nie tylko działa relaksacyjnie, ale w globalnej skali pozytywnie wpływa na niwelowanie niekorzystnych zmian klimatycznych.

Organizatorzy konkursu już teraz zapraszają do udziału w przyszłorocznej edycji.



Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 39, 28 września 2017) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
Zobacz także

» Wzięli się za sprzątanie

27 marca o godzinie 11.10 w I Liceum Ogólnokształcące im. prof. Zbigniewa Religi (Zabrze, ul. Wolności 323) ruszyła akcja Wiosenne sprzątanie, której inicjatorami była Młodzieżowa Rada Zabrza. Wyposażeni w worki i rękawiczki nauczyciele...

» Kalima u Kamila

Nawet dwa w tygodniu „ataki” piasku saharyjskiego nie są na szczęście groźne dla zdrowiaW okresie Wielkanocy nastąpił pierwszy w tym roku poważny incydent związany z napływem pyłu pustynnego znad Sahary nad Polskę. W ubiegły weekend...

» Pieczywo szkodzi ptakom, więc w Parku Miejskim postawiono ziarnomat dla kaczek

W STRONĘ NATURY. Urządzenie do dystrybucji specjalistycznego ziarna do karmienia ptactwa, w tym kaczek pływających po Bytomce, stanęło w pobliżu tej rzeki przecinającej Zabrze na terenie Parku Miejskiego przy ul. Dubiela. Budzi pewne...

» Zabrze z maksymalną dotacją i jako pierwsze

GÓRSKI KLIMAT NA ZANDCE. Skalny skwer u zbiegu ulic Cmentarnej i Bończyka w Zabrzu-Zandce jest pierwszym zieleńcem powstałym w ramach tegorocznego konkursu Zielona przestrzeń Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w...

» Katowicki Fundusz przeznaczył pól miliona złotych na loty patrolowo-gaśnicze

RATUNEK Z POWIETRZA. Cztery Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: w Katowicach, Opolu, we Wrocławiu i w Krakowie, przeznaczą w tym roku na loty patrolowo-gaśnicze  800 tysięcy złotych. Katowicki Fundusz przekazał...
 

FACEBOOK

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA