Reklama
REKLAMA
Mil(ion)owy krok Email
Wpisany przez Wojciech Słota napisz do autora    czwartek, 31 sierpnia 2017 12:59

 

KONTRAKTY. Wejście w życie w naszym regionie ustawy antysmogowej zbiegło się z podpisaniem (30 sierpnia) w Katowicach umowy między Tauron Ciepło a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dzięki temu na Śląsku w ramach ośmiu projektów zmodernizowanych zostanie 855 węzłów cieplnych oraz prawie 100 kilometrów sieci ciepłowniczej. Te i kolejne inwestycje dotyczące ekologicznego ogrzewania dzięki tzw. ciepłu systemowemu sprawią, że znacznie obniżona zostanie emisja gazów cieplarnianych. - To są bardzo wymierne konkrety, bo około 50 tysięcy ton dwutlenku węgla nie dostanie się do atmosfery, a to krok milowy jeśli chodzi o walkę o czyste powietrze na Śląsku. Tak wielkiego kontraktu, jeśli chodzi o obszar, koszty i efekty jeszcze na Śląsku nie było - mówi Andrzej Pilot, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Łączna wartość środków finansowych przewidzianych na realizację programu to około 250 mln zł, z czego wartość dofinansowania z WFOŚiGW wyniesie ponad 141 milionów złotych. W ramach tego, prawdopodobnie największego w skali regionu przedsięwzięcia, do 2022 roku Tauron Ciepło planuje pod hasłem akcji Oddychaj powietrzem przyłączyć ponad 180 MW mocy z nitki ciepłowniczej. 

Tauron Ciepło wykonał już pełną inwentaryzację możliwych do przyłączenia do sieci budynków i prowadzi rozmowy w sprawie przyłączeń z potencjalnymi odbiorcami. W sierpniu spółka w ramach programu likwidacji niskiej emisji rozpoczęła już np. inwestycję przyłączeniową w Sosnowcu prowadzoną jednocześnie przy okazji remontu całej ulicy. Już wiosna natomiast Tauron zainaugurował wspomniany program edukacyjno-ekologiczny: uruchomiono stronę internetową, zorganizowano prelekcje na temat sposobów walki ze smogiem i bezpieczeństwa w sezonie grzewczym, a także przeprowadzono akcje bezpłatnych badań spirometrycznych wśród mieszkańców miast objętych największym zanieczyszczeniem powietrza.
Warto zaznaczyć, że tylko w tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, zawarł już umowy na ponad 180 milionów złotych na inwestycje o wartości ponad 380 milionów złotych. Dzięki nim emisja gazów cieplarnianych spadnie w sumie o ponad 57.000 ton rocznie.

 

 

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 35, 31 sierpnia 2017) na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

 
 

FACEBOOK

 

    DO wynajęcia kawalerka    

w Centrum miasta,

na drugim piętrze,

w kamienicy.

Tel. 509556863

 


 

DREWNO opałowe,

pocięte, połupane,

300 zł/ m3.

Tel. 534-933-167 


 

Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA
Reklama
REKLAMA